+420 731 238 899
veronika@svatebniguru.com

Koho pozvat na svatbu

V článku jak naplánovat svatbu radím budoucím nevěstám a ženichům, aby začali sepsáním seznamu hostů a zde se často začne objevovat mnoho otazníků ohledně toho, koho pozvat na svatbu.

Je lepší první najít svatební místo a podle kapacity zvát nebo vyškrtávat možné hosty? Co je povinností, nutností a co je naopak zbytečné? Co říká etiketa a kdy se řídit vlastní myslí? A koho tedy pozvat na svatbu?

Hosté versus kapacita svatebního místa

Dle mého názoru by jste měli v první řadě sepsat hrubý seznam hostů, kteří jsou pro Vás důležití a koho chcete pozvat na svatbu. Tím získáte hrubé číslo velikosti Vaší svatby, podle něhož můžete svatební místo hledat. Pokud tedy víte, že máte velkou rodinu a mnoho přátel, nebudete hledat místa s maximální kapacitou 50 osob. V opačném případě by nejspíš bylo hodně těžké padesát hostů ze sta vyškrtat.

Ale zpět k tématu, kdo by na svatbě neměl chybět..

1. Svědci – je to tak, bez svědků se na svatbě prostě neobejdete.
2. Rodiče – ať už jsou Vaši rodiče rozvedení, nebaví se nebo mají nové přítelkyně a přítele, jsou to pořád rodiče a ačkoliv jistě existují výjimky, jsem toho názoru, že Vaši rodiče by tohoto dne měli být součástí a měli by jste je pozvat na svou svatbu.
3. Sourozenci
4. Prarodiče
5. Blízcí přátelé
6. Sourozenci rodičů s rodinou
7. Přátelé a známí

Jak vyřešit rozvedený rodiče a koho pozvat

Rodiče bývají nedílnou součástí svatby, i když samozřejmě mohou být případy, kde to nepřipadá v úvahu. Pokud jsou však Vaši rodiče rozvedení, měli by jste je pozvat oba a to i s jejich případnými partnery, jak praví etiketa. V situacích, kdy spolu rozvedení rodiče nevychází je potřeba pečlivě promyslet zasedací pořádek, a to jak u hostiny, tak u obřadu a s rodiči si jednotlivě promluvit.

Prarodiče

Někdy je to naprostou samozřejmostí, ale někdy dochází i k opaku. Třebaže jste svoji babičku a dědečka neviděli coby několik let a tak nevíte, zda najednou, pro Vás téměř cizího člověka, pozvat na svou svatbu. Rozhodněte podle sebe a svých vlastních citů k dané osobě. Není nic špatného na tom, že člověka, který se o Vás nezajímá a vy se nezajímáte o něj, zkrátka nepozvete. A pokud stále přemítáte, zkuste se o tom poradit s rodiči.

Pozvat na svatbu kolegy z práce?

Ano, i tohle se často řeší. Pozvat či nepozvat. Sepište si plán lidí, které máte v plánu pozvat na svatbu a pak dumejte, jak moc blízcí si jste se svými kolegy. Jsou to pro Vás jen kolegové, kteří očekávají, že je pozvete? Pak si myslím, že utratit další tisíce za kolegy, s kterými možná ani nikdy nebudete přátelé nemá smysl. Prostě jim mile oznamte, že máte omezenou kapacitu a nebo je pozvěte ze zdvořilosti třeba jen na obřad. Věřte, že to dnes není nic neobvyklého.

Další otazník nastává ve chvíli, kdy pár Vašich kolegů je bližších než ty ostatní. Od počtu hostů se velmi odvíjí celková suma za svatbu, proto jsem toho názoru, že pokud Vám někdo není dostatečně blízký, nezvěte ho, nevyžaduje-li to nějaká nezbytná zdvořilost.

Doprovod vašich kamarádů

I na tohle nesmíte zapomenout. Pokud mají Vaši blízcí protějšek nebo už i rodinu měli by jste jej pozvat. Je to zkrátka slušnost i v případě, že jejich drahé polovičky neznáte, zejména pak když to spolu táhnou už nějaký ten pátek. Pokud však partnera své kamarádky nebo kamaráda na své svatbě nechcete, jste v právu, stále je to totiž vše otázkou Vašich názorů a priorit koho na svatbu pozvete. Pak je ale vhodné na tuto skutečnou uvědomit danou osobu, případně jí to vysvětlit. Často se stává, zejména u příbuzenstva žijícího v zahraničí, že “plus jedna” berou jako naprostý fakt a klidně Vám na svatbu přivedou pro Vás cizího člověka, s kterým vlastně ani nerandí (ale mají přece za to, že si mají někoho přivést).

Děti na svatbě

Děti už jsou samostatnou kapitolou a můžete je brát jako samozřejmost a nebo je nezvat bez toho aniž by jste někoho urazili, podáte-li to mile a s dobrým důvodem. Zda tedy děti na svatbu zvát nebo ne a jak to případně podat svým blízkým můžete najít v článku „Děti na svatbě.

Závěrem bych však chtěla podotknout, aby jste se řídili především vlastním srdcem a selským rozumem, protože na čem záleží jste Vy a Váš den. Proto mít tam strejdu, kterého nemáte rádi jen protože by na Vás byla babička naštvaná prostě není tak, jak to nezbytně musí být. Každý jsme jiní a na různé věci nahlížíme jinak, zkusme se proto navzájem pochopit a najít tu nejlepší možnou cestu!