+420 731 238 899
veronika@svatebniguru.com

Jedná se o jedno z největších témat nekončících diskuzí válcující internetové svatební portály. Na jedné straně stojí (převážně) nevěsty stojící si za názorem, že je neslušné, neetické a dokonce i urážející nepozvat děti, součást rodiny, na jejich svatbu. Oponující stranou jsou (opět převážně nevěsty než ženichové) nevěsty, které mají děti svých kamarádů rádi, ale na své svatbě je nechtějí. 

Já osobně jsem zastáncem obou faktů, čímž nemám na mysli, že říkám ano i ne zároveň. Mám tím na mysli jednotlivé svatby. Každá je jiná, každý má jinou povahu a jiné kamarády. Zažila jsem svatbu s dětmi, kdy o nich nikdo ani nevěděl a rodiče si to perfektně s novomanželi užili až do brzkých ranních hodin, ale také jsem zažila svatbu, kdy bylo vhodnější děti na svatbu nebrat. Takže jak na to? Jak to poznat a co vše je s tím spojené?

družička

 

Pojďme si v první řadě říci, jaká jsou fakta o dětech..

Děti jsou kouzelné, když nezlobí (dobře občas i když zlobí)

Takový tříletý mládenec a družička budou skvostnou “ozdobou” vaší svatby - je to prostě kouzelné

Kdo si hraje nezlobí

Fotky s dětmi jsou vždycky dokonalé

Když se děti nebudou bavit, budou zlobit

Děti na svatbě můžete jednoduše zabavit

Děti na svatbě pro vás znamenají náklady

Náklady za děti nemusí být vůbec vysoké

Když bude dítě brečet při obřadu, jeden z rodičů pravděpodobně zmešká vaše oddání

Rodiče budou muset malé děti jít uspat, pokud někde neusnou únavou samy

Někteří rodiče se s dětmi nebudou moct pořádně odvázat

Rozhodně záleží na věku dětí

Záleží také na tom, jak bezpečné je svatební místo pro děti (jezero, silnice, schody bez zábradlí, uzavřený objekt)

Čím více bezpěčí - tím méně starostí

Pro děti je dlouhý církevní obřad v kostele jednou velkou nudou

 

děti na svatbě

 

 

Jak poznat, zda děti na svatbu pozvat či ne?

Tohle za vás nikdo nerozhodne, je to zcela na vás, ale pomůže vám jistě následující… Zkuste si sepsat pro a proti, zkuste zavřít oči a představit si, jak se vaši přátelé chovají s dětmi a naopak bez nich, zkuste si představit, jak se cítíte vy? Jaké z toho máte pocity? Představte si všechny situace, že pláč preruší obřad - je to přirozená situace, děti prostě brečí a nevybírají si podle vhodnosti situace, takže počítejte, že stát se to může a pokud jste ten typ, co z toho bude mít pocit, že to zničilo důstojnost obřadu, nebo kouzlo vašeho polibku, řeště to včas a nenechte to dojít ke špatným pocitům při obřadu!

 

 

Neopakujte chyby ostatních!

Rozhodnutí je čistě na vás a já se čím dál tím častěji setkávám s tím, že snoubenci moc na svatbě děti nechtějí, přestože dětičky svých kamarádů zbožňují. Neopakujte proto chyby, kterých se dopustili ti, jež věděli, že si děti na svatbě neumí představit, ale bylo jim trapné to jejich kamarádům oznámit a nebo to jen zkusili a když viděli a slyšeli jejich reakce, řekli, že o tom pouze uvažovali a zcela od toho upustili. Následně měli při svatbě smíšené pocity z toho, že pláč přerušil jejich ANO nebo, že jejich kamarádka v půlce odešla utišit dítě. Byli rozhozeni, když jim kamarádi řekli, že už pít nebudou, že ještě musí jít uspat děti nebo že se víc věnovali dětem než tanci s novomanželi. Takových příkladů a situací je mnoho, ale opravdu záleží na jednotlivých lidech a povahách, protože každý můžeme situaci vidět z dvou naprosto odlišných úhlů.

 

Děti na svatbu pozveme…

Věřím, že pokud jste se tak rozhodli, rozhodli jste se čistě na základě vašcih myšlenek a představ a ne strachu z hádky. Pak výborně! Děti budou skvělou součástí svatby a uděláte i pro ně báječný den. Když jste se rozhodli, bude zapotřebí oznámit i jejich rodičům, že děti jsou zváni, aby nebyli rodiče na rozpacích - samozřejmě neměli by jste vybírat - je to ano nebo ne, takže když se rozhodnete, že ano, měli by smět na svatbu všechny děti a to bez vyjímek. Zjistěte kolik jich bude a v jakém věku - to je docela podstatné! Některé děti totiž budou tak malé, že budou mít vlastní stravu, jiné budou potřebovat dětskou židličku ke stolu nebo dětskou postýlku. Některé naopak budou jíst celé obědové menu, ale v poloviční variantě a budou sedět normálně na židli, takže nezapomeňte, aby zde měli své místo. Musíte zvážit jejich věk, zda je dobré udělat jim vlastní stůl s ostatními dětmi nebo budou muset sedět u rodičů, aby je nakrmili nebo na ně dohlídli. Takže pokud rodiče a děti neznáte natolik, aby jste to mohli rozhodnout, bude dobré si o tom s dytyčnými promluvit a doladit věci k dokonalosti. Následně bude dobré a možná i nutné pořešit dětskou zábavu a oblečení. Není vaši povinností obstarávat šatičky pro družičky a obleky pro malé chlapečky, avšak pokud chcete, aby vypadali dle vašich představ a nesli k obřadu košík okvětních plátků nebo krabičku s prstýnky, musíte to s rodiči dětí projednat. Můžete se s nimi dohodnout, že jim takové oblečení pořídí nebo jim na to třeba přidáte, protože je to vaše přání…

družička v bílých šatech

 

 

Děti na svatbě nechceme…

Ještě jsem se nesetkala s tím, že když se snoubenci rozhodli děti na svatbě nemít, že by to naznačovalo, že děti nemají rádi nebo že nemají rádi děti svých kamarádů. Naopak, děti milují, ale ví, jak by to vypadalo a chtějí svatbu svých snů, což znamená, že jejich kamarádi budou věnovat stoprocentní pozornost jim, po několika letech se zase pořádně odvážou, nevytratí se ze svatby, když dítě bude mít hlad nebo bude unavené nebo když bude brečet, protože ostatní děti si s ním nechtějí zrovna hrát. Nebudou se krotit, nebudou říkat “promiň malá brečí, potom mi to dopovíš”. Nikdo neodejde z vašeho obřadu a jediný pláč, který možná uslyšíte, bude vašich maminek z předních řad. Ačkoliv jsou děti kouzelné, vyžadují jistou péči a myslím si, že každý by měl pochopit takovéto rozhodnutí. Nejde o to, že máte něco proti jejich dětem, tady se jedná o vás a váš jedinečný svatební den.

 

A jak se takové věci oznamují?

Zpravidla těžko, přitom je to zcela jednoduché. Když svým známým zavoláte nebo napíšete, že jejich děti na svatbě nechcete, jedna polovina z nich to možná pochopí a druhá se urazí, naštve nebo se bude cítit velice dotčeně, proto buďte velmi obezřetní. Velmi dobrou formou je zasílání tzv. Informačních kart zároveň se svatebním oznámením, kde můžete uvést něco v tom smyslu, že máte velice rádi jejich dětičky, ale, že si chcete s vašimi kamarády užít váš den naplno a budete jim vděční, když protentokrát nechají své ratolesti u babiček/tetiček atd., a vy je tak budete moci míti pouze pro sebe. Záleží jen na vás, jestli se i zmíníte o tom, že pokud nebudou mít možnost hlídání, mají své děti vzít na svatbu s nimi. Taky se pak může stát, že z nula dětí jich tam pak budete mít deset, ale to vy je znáte nejlépe, tak tohle musíte posoudit. Když to podáte správnou formou, vysvětlíte, že vám jde o vaše přátele a jejich čas, jistě to pochopí!

družička