+420 731 238 899
veronika@svatebniguru.com

Svatební pozvánky

Pokud plánujete svatbu a rádi by jste na ni měli své nejbližší, pak se samozřejmě sluší a patří je náležitě pozvat. Už jste přemýšleli, jak to uděláte? Jaké jsou náležitosti svatební pozvánky? Kdy to oznámíte a co v oznámení bude stát? 

Pakliže už máte za sebou výběr svatebního místa, určení termínu, potvrzenou matriku nebo církevního oddávajícího, pak už máte jasno o tom, kde svatba bude, kdy a také v kolik hodin. Zbývá ještě doladit, koho na svatbu pozvat než objednáte výrobu svatebních pozvánek.

Klienti se mě často ptají, co do pozvánek patří, co by nemělo chybět, s jakým předstihem oznámit datum svatby, kdy svatební pozvánku poslat, jaký text a vzhled by měly mít, jak pozvat část jen na obřad nebo večerní párty a jiné. Pokusím se tedy shrnout co by taková pozvánka měla, mohla i nemusela obsahovat.

Svatební pozvánky vnímám jako velmi zábavnou činnost při plánování svatby. Když se budeme bavit o klasických tištěných oznámeních, které drží svou příčku a mají své kouzlo, tak s každou svatbou jsem napnutá, jaké náhledy mi od grafičky dorazí a vždycky se modlím, aby to předčilo představy mých klientů : ) Je to něco, co ke svatbě neodmyslitelně patří a když má svatba koncept, je naprosto úžasné, jak tahle částečka vše spojí. 

Svatební oznámení se odesílají zpravidla 2-3 měsíce před svatbou, ale počítejte, že nějaký čas potrvá než bude hotový náhled, než se vše vytiskne a rozešle. Doporučuji tedy začít s přípravou cca 4 měsíce před svatbou. Zároveň nespoléhejte na to, že pokud jste o tom nikomu neřekli, že se budou moci všichni zúčastnit. Pro někoho může být dost obtížné se datu dva měsíce před svatbou podřídit, obzvlášť pokud se jedná o léto, kdy je čas dovolených a prázdnin. Z tohoto důvodu navrhuji svým klientům tzv . Save the date, o němž se brzy budete moci dočíst v samotném článku.

Link freepik

VZHLED A STYL

Nezapomeňte, že vše se odvíjí od toho, jací jste a jakou svatbu plánujete. Jaký bude styl svatby, v jakých barvách vše ladíme, co je pro vás významné nebo vás spojuje, ať už je to cestování, sport nebo jakákoliv jiná záliba, symbol nebo barva. Z toho dokážete usoudit, zda upřednostníte klasický styl, luxus,  vtipnost, romantiku, originalitu nebo současné hity. Možností máme mnoho, můžete volit různé tvary, velikosti, barvy, doplňky a detaily. Už jsem se setkala s pozvánkami s motivem drahých kamenů, vesmíru, cestování, buddhismu, vlastních fotografií a mnoho dalších. A každá z nich byla jedinečná!

TEXT

Účelem svatebního oznámení je informovat o tom, že se budete brát, kde , kdy a v kolik hodin. Tohle je základ, který by na oznámení neměl chybět. Text může být strohý, vtipný nebo s kapkou elegance. Stále opakuji, že záleží na tom, jací jste! A jakmile Vás nějaký text napadne nebo osloví, budete vědět, že tohle jste vy. Váš výběr toho, co se Vám líbí Vás specifikuje a když vaše rodiny, přátelé budou tato slova číst, usmějí se, dojme je to… budou vědět, že to je o Vás : ) Je to krásný okamžik, to mi věřte : ) Nenechte se proto ovlivnit nikým jiným než sami sebou.

Mezi nejčastěji používané texty patří třeba..

  • X a Y vykročí na společnou cestu životem dne … v … hodin … na … v …
  • X a Y chtějí všem na vědomí dát, že se z lásky budou brát dne… v…hodin ….v/na…..
  • Budeme se brát! Dne…v…hodin…v/na….
  • X a Y oznamují, že se poprvé podepíší společným jménem dne … v … hodin … v … 
  • Našli jsme se, seznámili, zamilovali a nyní vám s radostí oznamujeme, že svou lásku proměníme v manželství. V….dne….v…hodin
  • S radostí oznamujeme, že … bude naším dnem svatebním. Své ANO si řekneme v … hodin na … v …

Svatební pozvánky pak bezpochyby zahrnují Vaše celá současná jména (vysokoškolským titulům bych se však vyhnula, přece jenom to není žádná pracovní záležitost) a pravidlem bývá, že první se dává jméno nevěsty a na místo druhé, tedy vpravo jméno ženicha. Pozvánky se pak dají obohatit o verš, citát, či motto, které je Vám blízké a na internetu je jich víc než dost. 

 

„Máš-li lásku, máš všechno…“
                           John Lennon

 

„FINIŠOVÁNÍ“

No a když jste dali všechny tyto informace dohromady, nezbývá než kontaktovat tiskařskou a grafickou firmu. Někde si oznámení vyberete z již hotových předloh, jinde Vám ho grafik navrhne na míru a někdo zase volí variantu domácí výroby. Nezapomeňte objednat o několik kusů (klidně 5-10) tiskovin navíc. Nejenom pro případ, že se někoho rozhodnete pozvat na poslední chvíli, ale i pro případ, že u některého z Vašich hostů selže doprava a pozvánka třeba nedorazí.

K oznámení se jednoznačně pojí i obálky, které působí stejně jako obal knihy, kterou si jdete do obchodu koupit. A i když nechceme soudit knihu podle obalu, všichni grafici vědí, že na obalu opravdu hodně hodně záleží. Když už jste se rozhodli pro krásné, kvalitní a originální svatební oznámení, je škoda je utopit v bílé poštovní obálce, no ne? Za přijatelné ceny už se dají sehnat kdejaké barvy, formáty i vzory. Grafické firmy již s tímto počítají a dokáží dodat obálky v barvě svatby a třeba i s vnitřním tiskem, který dá úžasný nádech celému oznámení. Obálka se pak dá ještě vyšperkovat pečetí nebo razítkem s Vašimi iniciály. 

V poslední řadě nezapomeňte, že ke svatebnímu oznámení patří i pozvánka na svatební hostinu nebo třeba jen obřad. Formou malé kartičky se přikládá ke svatebnímu oznámení a tvoří tak pozvánku na svatbu.

Co dalšího ke svatebnímu oznámení přidat do obálky se dozvíte v článku, který pro Vás právě připravuji… : )

Link freepik