Save the date: praktické tipy
Pokud jste se právě zasnoubili a váháte, zda opravdu potřebujete zaslat tzv. Save the date, jste na správném místě. Ačkoliv je to spíše považováno za novinku, v jiných zemích a kontinentech je to naprostou samozřejmostí. Pojďme si tedy říci k čemu slouží, jak ho v češtině pojmenovat, zda je nezbytné Save the date posílat a jaké z toho vyčnívají výhody i nevýhody.
A pokud jste tajnůstkáři, udrželi jste jazyk za zuby a nikdo neodhalil vaše nepolevující úsměvy, pak nezahazujte šanci oznámit to velmi originálním způsobem.
Aby jste ve čtení mohli a měli důvod pokračovat, je důležité vědět, zda to za to vůbec stojí. Asi každý víte k čemu taková rezervační kartička slouží, pojďme ale více rozebrat její výhody a účel.
Hosté mohou říci „ne“ jiným závazkům
Přiznejme si to: Žijeme v hektické době plné plánů, aktivit a kalendáře se mohou rychle plnit i na delší období. Jednou z výhod odeslání těchto rezervačních kartiček je to, že hosty upozorní na vaše oficiální svatební datum, což může být velmi užitečné. U mnoho z nás platí, že co si nenapíšeme, to si nepamatujeme a stejně tak je to i s termíny. Pokud Vašim známým v „meziřeči“ oznámíte, že jste se zasnoubili a že se budete brát v ten a ten den, upřímně, kolik z nich si to bude pamatovat? Posláním kartiček nemusíte docílit toho, že 100% z vašich hostů si to okamžitě napíše do kalendáře, ale počet se minimálně zdvojnásobí. A tak se málokdy stává, že by hosté na stejný datum naplánovali dovolenou či jinou neodkladnou aktivitu.
Budou vědět, že jsou pozváni
Už se vám stalo, že vaši známí, kolegové, oznámili, že se zasnoubili, ale nezmínili se o tom, že jste zvaní? Pokud ne, tak vám závidím a pokud ano, tak víte o čem mluvím. Týdny i měsíce čekáte, zda vás pozvou nebo ne a obáváte se, že v jejich termínu už budete mít něco jiného. Neradi by jste o jejich svatbu přišli, ale nemůžete si přece vyblokovat celé léto pro případ, že vás pozvou a tak si říkáte, že asi nejste zváni. Můžete se jich zeptat, to je jasná věc, ale mnoho z nás se do takového rozhovoru nechce pouštět. A teď si představte, že už si myslíte, že zváni nejste a přijde vám do schránky pozvánka s datem (v tom lepším případě) za tři měsíce. Pokud máte volno, nic neřešíte a těšíte se. Horší je to v případě, že už máte plány a začnete se snažit vše přeorganizovat. Samozřejmě, že pokud máte v plánu pozvat 30 hostů, pravděpodobně se se všemi potkáte a zmíníte se o jejich pozvání. Při počtu 100 a více už to bývá poměrně náročnější zapamatovat si, komu jste to řekli a komu ne
Je to hezké a zábavné
Poslat rezervační kartu o vaší svatbě je zábavná a hezká věc. Rodiče a prarodiče to potěší a vy budete mít pocit, že celé plánování je v plném proudu. Alespoň já to tak mám Variant je jako u všeho velké množství, stačí se na chvilku pozastavit a projít různé možnosti – Můžete to udělat pomocí Facebooku, YouTube nebo se inspirovat na Pinterestu. Chce to tedy položit si pár otázek: Chci to dělat? Vím proč to chci dělat? Necháme to zpracovat u grafické firmy, kde nám pak udělají i oznámení nebo to uděláme svépomocí? Máme na to čas? Chceme být kreativní? Jaká bude naše svatba? V jakých barvách ji budeme ladit…..?
Kdy Save the date poslat a co tomu předchází
Obvykle se tato kartička zasílá v co nejbližším termínu po zásnubách. Musíte ale znát datum svatby a tomu tedy předchází několik nezbytností, které rozeslání kartiček o něco protáhnout. Pokud se tedy berete za 4 měsíce, rezervačními kartičkami neztrácejte čas a udělejte rovnou svatební oznámení.
Datum budete vědět tehdy, kdy si potvrdíte svatební místo. Předchází tomu tedy výběr svatebního místa a výběr data. Pokud vybíráte svatební místo podle data, tak i v tomto případě bych počkala až si svatební místo potvrdíte. Nikdy totiž nevíte, zda nenarazíte na vysněné místo, které bude mít volno víkend po vašem vysněném datu. Pak se ocitnete před volbou datum versus místo a nebylo by dobré hosty mást změnou data.
Budete muset dokončit svůj seznam hostů ASAP
Bylo by trapné pozvat své kamarády a kvůli omezenému rozpočtu nebo kapacitě je pak vyškrtnout, když už jste si zarezervovali jejich čas na Váš den D. Jednou z nevýhod je, že musíte promyslete koho na své svatbě opravdu chcete mít a zda máte rezervu pro případné další osoby. Musíte shromáždit adresy a dát dohromady celý seznam hostů. Mohu vás ale ujistit, že se vám to bude ještě hodit a neděláte to tedy zbytečně.
Rezervační kartu dávejte opravdu jen těm, o kterých víte, že je na své svatbě chcete mít a chcete, aby si tak poznačili váš den v kalendáři. S někým u koho si nejste jisti můžete počkat. Možná si teď říkáte, že si protiřečím, protože teď budou daní hosté v nejistotě, zda na svatbu jdou nebo ne. Ale věřte mi, pokud si nejste jisti, pravděpodobně to budou mít stejně a pak tolik nezáleží na tom, zda čas mít budou nebo ne.
Save the date aneb jak to česky nazvat a co zde uvést
V angličtině to moc hezky zní a tak se často setkávám s tím, že save the date prostě zůstane save the date. Bohužel plno prarodičů i rodičů nebude mít ponětí co to znamená. Do češtiny to pak můžeme převést jako třeba „Uložte si naše datum“ „Zapiště si za uši“ „Rezervujte si..“ „Udělejte si místo v kalendáři pro datum…“ A co že je důležité uvést? DATUM. Nemusíte psát mnoho a vlastně žádné informace. Stačí, když si Vaši hosté budou pamatovat datum a rezervují si tento termín pro vás a váš den.