+420 731 238 899
veronika@svatebniguru.com

Který měsíc je pro svatbu ten nejlepší?

Nemůžete se rozhodnout, který měsíc pro svatbu bude tím nejlepším a nejvhodnějším? Nechte se inspirovat!!! Zjistěte, podle čeho je dobré vybírat, co zvážit, jaké mohou být nástrahy a krásy jednotlivých období a také, jak to mají ostatní páry. Některé měsíce jsou všeobecně silnějšími a jiné naopak slabšími, proč tomu tak je a co to pro vás znamená se dozvíte níže.

Nejoblíbenější měsíc roku 2019

Mezi všeobecně nejoblíbenější měsíce pro svatbu jsou zejména letní měsíce, a to červen, červenec a srpen, kdy se uskuteční až 78% svateb. Dle údajů českého statistického úřadu v roce 2019 vyhrál měsíc červen. Uskutečnilo se nejvíce svatebních obřadů za celý rok (10.808). Na popularitě ale nabývá září, které se za poslední roky osvědčilo a stalo se tak vyhledávanějším měsícem než samotný červenec.

Rada na začátek

Než začnete vybírat měsíc na svatbu, doporučuji první najít místo pro vaši svatbu a zvážit celkově roční období. A to ze dvou zásadních důvodů…..

  1. Místo, do kterého se zamilujete a najednou budete vědět, že je to to pravé, nemusí mít ve vámi zvoleném měsíci volno, otevřeno nebo tam může být jiný zádrhel a vy budete muset přehodnocovat. Věřte, že samotné místo je mnohem důležitější bod než výběr měsíce a proto by jste tak i měli postupovat.
  2. Když první vyberete měsíc (což souvisí i s přesným datem), bude pro vás náročnější hledat místo pro vaši svatbu. Budete muset selektovat a pokud neplánujete s dostatečným předstihem, bude vás to zbytečně stát spoustu času…

Svatba na jaře

Nejoblíbenějším měsícem pro jarní svatbu býval ještě nedávno duben. V minulém roce jej však přesáhl v oblíbenosti květen a stal se tak favoritem pro svatby na jaře. Ke květnu se pojí pověra datovaná někdy k 18.století “svatba v máji, do roka máry”, která i dodnes ovlivňuje spoustu snoubenců.
Pokud však pověry hodíte za hlavu a pustíte se do jarní svatby, čekají na vás krásy rozkvétajících květin a stromů. Vždyť samotný květen je od samého počátku tím nejromantičtějším měsícem. Květinová výzdoba může být tedy opravdu bohatá a o termíny nebude až takový boj. Vezměte však v úvahu, že jaro bývá nepřítelem alergiků a zejména pokud má nevěsta nebo ženich alergii na pyl, nebude úplně tou pravou volbou.

Svatba v létě

Paradoxně, ač je vlastně léto svatební sezónou, skrývá v sobě spoustu nevýhod.

  • O letní svatbu má zájem většina párů, svatební místo musíte hledat v dostatečném předstihu
  • Léto je typické období pro dovolené, musíte tak své hosty co nejdříve obeznámit s datem vaší svatby
  • V létě bývá v ČR nejvíce dešťových srážek
  • Velké horko není pro svatbu to perfektní počasí, ať už se jedná o dort, sweet bar, make-up nebo starší osoby, kteří ocení spíše chladnější teploty

Přesto však většina z nás upřednostní zaručené vyšší teploty než mráz, možnost uskutečnit vše venku či v chladném kostele. Slunovrat, který zpravidla připadá na 21.červen, nám přináší nejdelší dny v roce. Pokud tedy plánujete spoustu venkovních aktivit, na které je fajn mít ještě světlo, může vám tento fakt pomoci v rozhodování. Nezapomeňte však na to, že pokud chcete mít zdokumentované fotky, třeba z nočních prskavek, fotograf/kameraman bude muset protáhnout svoji pracovní dobu, což vás může stát i pár tisíc.

Svatba na podzim

Babí léto, slunečný, teplý podzim nabízí krásu zbarvených listů a nádherných fotografií. Nebývá tak horkým a většinou ani tak chladným. Nejlepším tedy podzimním měsícem je září. Oproti listopadu je ještě zpravidla velmi příjemným pro venkovní svatbu. Je však potřeba počítat s tím, že dny bývají kratší a večery chladnější. Bez vnitřní (zateplené) varianty je to přeci jen trochu riziko.

Zimní svatba

Proč je zima nejméně oblíbeným měsícem českých snoubenců je zřejmě jasné. Je prostě zima. Sníh má své kouzlo, ale obecně je nám příjemnější teplo. Navíc pojistit si sníh nejde a proto je lepší vyjet někam do horských oblastí, kde máme vyšší šanci, že nás místo sněhu nepřekvapí bláto. Výhodu ale můžeme určitě shledat v tom, že ceny mohou být kvůli “mimosezónnosti” znatelně příjemnější. A pokud jste milovníky zimních sportů, třeba se vám podaří zapojit do toho něco opravdu originálního : )

Jaký měsíc si zvolit?

Když už se orientujete, co obnáší jednotlivá období a máte svatební místo, požádejte o volné termíny. Pokud jste šťastlivci a svatební místo nemá většinu termínů obsazených, nežene vás do manželství povinnost nebo nemáte své vysněné datum, pak si můžete dopřát opravdový luxus a měsíc svatby si vybrat. Na otázku jaký měsíc je ten nejlepší však neexistuje univerzální odpověď. Každý měsíc je ten nejlepší, pokud se pro něj rozhodnete. Milovníci jara by nesouhlasili s názorem, že červenec je tím top měsícem a stejně tak milovníci tepla by si neudělali svatbu v únoru : ) A tak nejlepším měsícem pro vaši svatbu bude ten, který máte sami rádi, který vás třeba něčím spojuje, má pro vás zvláštní význam a nebo vám třeba jen přistál do klína. Berte ohled na vaše pocity, nikoliv statistiky, deštivé dny a jiné nevyzpytatelné informace, které vás uženou akorát do tísnivého stresu, že jste si něco dohledali, vypočítali a ono to pak nemusí vyjít. Naopak si raději vytvořte variantu pro tyto nevyzpytatelné chladné, deštivé dny, protože štěstí přeci přeje připraveným! : )