+420 731 238 899
veronika@svatebniguru.com

Na schůzku s fotografem se důkladně připravte. Přece jenom fotografů je spousty a na první pohled těžko poznáte, co je to za člověka, jaké má vlastnosti a zda je schopný. Hledejte profesionála a nebojte se ptát. Otázky jsou základem budoucí spokojenosti a předchází situacím, které Vás můžou nepříjemně překvapit v nevhodnou chvíli. Na profesionální fotografování je prostě třeba talent nebo roky dřiny a to bohužel nepoznáte z pár vybraných fotek na webu fotografa! Pojďme si tedy vypíchnout pár nejpodstatnějších otázek, které by během schůzky měly zaznít....

VE ZKRATCE

Rozmyslete si, co očekávate

Připravte si pro fotografa informace o svatbě

Pečlivě projděte, co je v ceně zahrnuto

Ptejte se na možné příplatky a extra věci

Zeptejte se na smlouvu

Ujasněte si autorská práva

Zeptejte se na lhůty dodání i kvalitu

Ověřte si, že výsledné fotografie obdržíte upravené

Prohlédněte si pořádné portfolio celých svateb

Nechte fotografa, aby Vám o sobě něco pověděl

 

  • Podepisujete se svými klienty smlouvu?

Přestože smlouva je dohodou mezi dvěma stranami a jejím cílem je chránit obě tyto strany a přestože si nespočet nevěst stěžuje v různých internetových debatách na nedodržení slova dodavatele, stále spoléháme na důvěru člověka, kterého vastně vůbec neznáme. Nemít podepsanou smlouvu je jako hodit si mincí, buď to vyjde nebo ne. Je nespočet věcí, které se mohou přihodit a nemít je vyřešené smluvně je základní chybou. Může se taky stát, že neobdržíte fotografie ještě hodně dlouho po svatbě, nebo nebudou v takové kvalitě, aby jste si z nich udělali obraz nad postel, jak jste plánovali. A to rozhodně není vše. Profesionální fotograf s tím rozhodně nebude mít problém, naopak i pro něj by mělo být důležité, mít podloženo, že dostane zaplaceno za vše, na čem jste se dohodli.

  • Kolik fotek nám dodáte s retuší a úpravou?

Ačkoliv se zdá, že "úprava" a "retuš" je totéž, tak opravdu není. Úpravou fotek se má na mysli takový běžně požadovaný standard fotografie od profesionála a to je úprava kontrastu, světla, barvy, oříznutí nebo různé efekty, dodávající jiskru Vašim fotkám. Retuší pak myslíme odstranění rušivých prvků jako mohou být nedokonalosti na pleti, osoby nebo věci v jinak dokonalém záběru. Trendem je přirozenost, a tak by retuš neměla být základem úpravy, kdo by taky chtěl mít na všech fotkách tvářičku jako vosková figurína, že? A co je vlastně podstatou této otázky? Podstatou je mít jistotu, že výsledkem, za který platíte nebude pár upravených fotografií a fotografií, na kterých se díky retuši ani nepoznáte, ale celé album upravených obrázků u nichž rozhodně poznáte, že je fotil profík a ne Váš stryček, který cvakal jeden snímek za druhým.

  • V jaké lhůtě nám dodáte všechny fotografie a jak?

Jedná velká stále se opakující záludnost, která by měla mít své místo ve smlouvě. Najdete nespočet nevěst stěžujících si na fórech o dlouhém čekání a neschopnosti fotografa. Zjistěte možnou nejdelší lhůtu a rozhodně ji uveďte do smlouvy. Nebojte se řešit (smluvně) případné nedodržení slova, tedy co v případě, když Vám fotografie nebudou dodány do dohodnuté lhůty. Také si nezapomeňte říci, jak Vám budou fotky dodány, protože ne každý má v dnešní době CD/DVD mechaniku ve svém počítači.

  • Kolik fotek zhruba nafotíte a dáte nám je všechny?

Je důležité mít představu o tom, kolik fotek dostanete, protože je velký rozdíl mezi deseti a pár stovkami. Buďte zdravě zvídavý, mějte představu za co plánujete utratit Vaše peníze. Fotograf zpravidla nafotí kolem tisíce fotek za celý den, někdy více někdy méně, 30% se zpravidla nepovede a vymaže, no a pak je otázkou, zda když si platíte za 100 upravených fotek, obdržíte i dalších 200 neupravených nebo ne.

  • Co je zahrnuto v ceně?

Občas fotografové nabízí různé balíčky v jejichž ceně může být zahrnut tisk fotografií, CD s fotografiemi, USB nebo třeba fotokniha. Nebojte se na tyto případné extra služby zeptat. Mohlo by to totiž vyjít levněji u jejich partnerů než když to budete dělat soukromě.

  • V jakém rozlišení nám fotky dodáte?

Možná Vám "pixely" a jiné odborné termíny nebudou nic říkat, ale to navadí, nejde Vám o data, ale o to, jak kvalitní fotky to budou. Zda z nich budete moci nechat udělat obraz přes celou ložnici nebo z toho vytěžíte maximálně obrázek na chodbu, který bude mít 20x30 cm.

  • Máte k ukázce portfolio celých svateb?

Neostýchejte se zeptat, každý fotograf Vám bude chtít ukázat ta nejlepší díla, což je logické, ale co když se mu vždycky povede jedna super fotka a zbytek vypadá tak nějak nemastně neslaně a každá svatba je téměř totožná? Když uvidíte pár celých svateb, budete si moci udělat lepší obrázek o tom, jak pan fotograf fotí a zda se Vám jeho styl líbí.

  • Kdo bude mít licenci na fotky?

V neposlední řadě jedna důležitá věc, na kterou se často zapomíná. Existují autorská práva a protože fotograf je autorem díla, má automaticky licenci a záleží na něm, jakou formu licence poskytne Vám. Je proto nezbytné ujasnit si tyto věci v začátku, protože pokud se pak nebudete moci v dnešní době ani pochlubit fotkou na facebooku, může to být pro někoho dost deprimující. Pokud na fotografii nemáte "licenci", pak vlastně nemáte právo fotografii jakkoliv upravovat, zveřejňovat ji nebo ji poskytnout svým dodavatelům do jejich webové prezentace.

  • Finanční otázky

Nezapomeňte si také ujasnit, co máte v ceně zahrnuto a co je extra. Upřesněte si, kolik hodin s Vámi fotograf stráví a kolik by stála případná hodinka navíc. Zjistěte si, zda cesta fotografa je zahrnuta v ceně nebo ji budete muset proplatit zvlášť a jak vysokou požaduje zálohu.